تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا


تحصیل در مدارس کانادا

 

تحصیل در مدارس کانادا یکی از محبوب ترین مدارس برای دانش آموزان بین المللی می‌باشد به این دلیل که سطح کیفی آموزش در کانادا بسیار مطلوب می‌باشد.
با توجه به اینکه مدارس کانادا از بهترین کیفیت آموزش برخوردارند و اساتید دانش آموزان دارای تحصیلات عالی می‌باشند، اعتبار و ارزش دیپلمی‌که در مدارس کانادا اخذ می‌نمایند، بسیار بالا می‌باشد و فرد می‌تواند برای دانشگاه‌های سایر کشور‌ها نیز اقدام نماید. در واقع کانادا در سراسر جهان به دلیل کیفیت آموزش از مدارس ابتدایی تا تحصیلات تکمیلی به رسمیت شناخته شده است.

مدارس در کانادا

 

نظام آموزشی با کیفیت در کانادا و شرایط مناسب زندگی در این کشور سبب شده است بسیاری از افراد کانادا برای تحصیل انتخاب نمایند. بسیاری از والدین نیز برای ساختن آینده‌ای درخشان برای فرزندان خود تحصیل در مدارس کانادا را  بر می‌گزینند.

در بیشتر مدارس کانادا دانش آموزان پسر و دختر در یک کلاس با هم حضور دارند، البته در برخی مدارس خصوصی جدا می‌باشند. برنامه درسی مدارس بستگی به استانی که فرد در آن تحصیل می‌کند دارد و در رابطه با دین، برخی از مدارس در استان‌ها دارای مدارس جداگانه دولتی هستند که دانش آموزان هر مذهبی می‌توانند در آن حضور یابند. اکثر استانها همچنین مدارس مذهبی خصوصی دارند.

مدارس کانادا و دانشگاه‌های آن به صورت دولتی و خصوصی در هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی دوره‌های خود را ارائه می‌نمایند.

فرانسه و برخی زبان‌های خارجی که قبلا فقط در دبیرستان‌ها تدریس می‌شدند، اکنون در برخی نواحی در سال‌های آخر مقطع ابتدایی نیز تدریس می‌شوند و در صورت تمایل، فرزندتان می‌تواند در کودکستان یا پایه اول به برنامه ی اولیه ی فرانسه  نیز وارد شود.

تحصیلات در کانادا شامل دوران تحصیلی ابتدایی و دبیرستان که ۱۲ سال تحصیلی را شامل می‌شود. دوران مدرسه تا سن ۶ الی ۱۸ سالگی به طول می‌انجامد و دوره تحصیلی بعد از ۱۲ سال به  post-secondary school  معروف است که این دوره‌ها شامل کالج‌ها، دانشگاه‌ها، کالج‌های حرفه‌ای و خصوصی و مدارس فنی حرفه‌ای می‌شود.

معمولاً در سنین 4 تا 5 سال کودکان می‌توانند در مهد کودک ثبت نام نموده و آموزش خود را شروع نمایند که البته این دوره اختیاری می‌باشد. از سن 6 سالگی دوره‌های تحصیل اجباری در کانادا آغاز می‌گردد که به تحصیلات ابتدایی معروف می‌باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع ابتدایی 6 سال می‌باشد ولی دوره‌های ابتدایی در بریتیش کلمبیا تا کلاس 7 و در ایالت انتاریو تا کلاس 8 می‌باشد.

دبیرستان معمولا سالهای ۱۲-۹ تحصیلی را در برمی‌گیرد و در تمامی‌مقاطع، دانش‌آموزان بین‌المللی را پذیرش می کنند. به افرادی که دوران دبیرستان خود را با موفقیت سپری کرده باشند مدرک دیپلم اعطا می‌شود.

شروع کلاس‌ها با توجه به ایالت‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد اما در مجموع درمدارس کانادا از ابتدای ماه سپتامبر باز و در ماه ژوئن سال تحصیلی به پایان می‌رسد.

ساعت شروع کلاس‌ها در بیشتر ایالت‌ها ساعت 8 صبح و در برخی از ایالت‌ها ساعت 9 صبح می‌باشد و مدت زمان کلاس‌ها 7 ساعت در روز می‌باشد. مدارس ابتدایی کانادا معمولا از  ساعت ۸:۳۰ صبح شروع و تا ۳ یا ۳:۳۰ بعد از ظهر با یک ساعت زمان نهار ادامه می‌یابد. معمولا دو زنگ تفریح ۱۵ دقیقه‌ای وجود دارد که  به دانش آموزان اجازه می‌دهد تا به دور از مسایل درسی به امور شخصی بپردازد.

فعالیت‌های فوق برنامه‌ شامل ورزش، هنر، باشگاه‌های سرگرمی و تفریحی ‌در هر مدرسه‌ای وجود دارد و هچنین سفرهایی نظیر سفر‌های خارج از مدرسه برای بازدید از مکان‌هایی که مربوط به تحصیل آنهاست سازماندهی شده است که شامل موزه‌ها، محل کار،مکان‌های فرهنگی و محله‌های شهر می‌شود.

دانش‌آموزانی که علاقمند به تحصیل در کانادا می‌باشند پس از ورود به کانادا در مدرسه مورد نظر امتحان تعیین سطح خواهند داد و نسبت به دانش زبان انگلیسی یا فرانسه در کلاس مورد نظر و مناسب وضعیت تحصیلی خود مشغول به تحصیل خواهند شد

 در کانادا نمره زبان و ریاضی دانش‌آموزان بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

در مدارس کانادا شرح دروس معمولا دو دسته است. دسته اجباری و دسته اختیاری. در گروه دروس اجباری که همه دانش‌آموزان در مدارس دولتی باید شرکت کنند دروس زبان، ریاضی، علوم، کامپیوتر و هنر (در برخی از استان‌ها) و دروس اختیاری شامل سایر زبان‌های خارجی، تاریخ و جغرافی، شیمی‌ و زیست و فیزیک، بیزینس، برنامه نویسی کامپیوتر، آشپزی و مکانیک خودرو و نساجی است

مدارس دولتی کانادا

تحصیل در این مدارس برای فرزندان شهروندان کانادایی و یا دارندگان اقامت دائم رایگان است اما افراد تنها هزینه اندکی به عنوان مشارکت در امور مدرسه پرداخت می‌کنند .اما تحصیل در این مدارس برای دانش آموزان بین المللی با هزینه شخصی امکان پذیر است. در این صورت شهریه این مدارس برای دانش آموزان بین المللی بین 7،000 دلار کانادا تا 8،000 دلار کانادا می‌باشد و در بعضی از مدارس حدود 14،000 دلار کانادا می‌باشد و بیمه دانش آموزی 1000 دلار می‌باشد.مدارس دولتی کانادا روزانه می‌باشد ولوازم تحصیلی و کتاب‌های مورد نیاز را مدرسه در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد و نیاز به خریداری آنها نیست.البته لازم به ذکر است که مدارس دولتی در کانادا به صورت منطقه‌ای و شهری، به کودکان واجد شرایط در همان محدوده پذیرش تحصیلی داده و آنها را ثبت‌نام می‌کنند. بد نیست این موضوع را نیز خاطرنشان کنیم که عموما کلاس‌های مدارس دولتی در کانادا شلوغ و پرجمعیت بوده و پروسه اخذ پذیرش دانش‌آموز از آن‌ها به نسبت زمان بیشتری نیاز دارد و البته برای دانش‌آموزان بین‌المللی که شهروند کانادایی محسوب نمی‌شوند شامل هزینه می‌گردد.کلاس‌های مدارس دولتی از دوشنبه تا جمعه برگزار می‌شوند و هیچ درسی در روز شنبه یا یکشنبه ارائه نمی‌شود. کانادا همچنین دارای مدارسی به صورت نیمسالی است که به جای اینکه ۸ مبحث استاندارد در طول سال تدریس شود, چهار مبحث همراه با روزانه یک درس طولانی در هر مبحث (معمولا ۷۰ دقیقه) تدریس می‌شود.

مدارس خصوصی در کانادا

مدارس خصوصی در کانادا نوع دیگری از مدارس روزانه در این کشور محسوب می‌شوند که از نظر سیستم آموزش با مدارس دولتی متفاوت می‌باشند. مهم‌ترین تفاوت مدارس خصوصی با مدارس دولتی، میزان مبلغ شهریه و فعالیت‌های فوق‌ برنامه آنهاست. تحصیل در مدارس کانادا برای دانش‌آموزان خارجی رایگان نمی‌باشد و می بایست شهریه پرداخت شود که این مبلغ در مدارس خصوصی عموما بیشتر از مدارس دولتی می‌باشد.مدارس خصوصی در کانادا هر یک بسته به استان و امکانات خود فلسفه آموزشی مختص به خود دارند و برای مثال برخی از آنها بر هنر و موسیقی تمرکز دارند و برخی دیگر بر تقویت مهارت‌های هوش اجتماعی تاکید دارند.برخی از این مدارس خصوصی شبانه روزی هستند و محل اقامت دانش آموزان در آنها همان محیط مدرسه می‌باشد. این مدرس به Boarding school  معروف می‌باشند و بهترین انتخاب برای دانش آموزان بین‌المللی می‌باشندبه این دلیلکه دیگر نگران تهیه محل اقامت و یا تهیه غذا نمی‌باشند.شهریه مدارس خصوصی کانادا معمولا 18هزار دلار کاناداست که با هزینه خوابگاه، غذا، بیمه، یونیفورم و … به حدود 40 هزار دلار خواهد رسید.

مدارس شبانه روزی در کانادا

 

بیشتر بخوانید
شرایط دریافت جاب‌ افر ( پیشنهاد شغلی ) در کانادا

مدارس شبانه روزی در کانادا، مدارسی هستند که دانش‌آموزان کل سال تحصیلی را در داخل مدرسه اقامت دارند. دانش‌آموزان مدارس شبانه روزی در کانادا عموما تنها آخر هفته‌ها و یا در تعطیلات آخر سال به خانه بازمی‌گردند. دانش آموزان مدارس شبانه‌روزی در کانادا طول روز را در سر کلاس و شب‌ها در خوابگاه زندگی می‌کنند که البته این خوابگاه‌ها از استانداردهای بسیار بالایی نیز برخوردار است.

بیشتر مدارس خصوصی کانادا از نوع شبانه روزی هستند که امکانات و شرایط ویژه‌ای را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کنند و از آنجایی که مربیان و معلمان نیز بعد از پایان ساعات درس در کنار دانش‌آموزان می‌مانند ، دانش‌آموز را در تمام طول سال تحت نظارت و برنامه‌ای مشخص حفظ می‌کنند.

سیستم گزارش‌دهی در مدارس شبانه‌روزی کانادا، مدرسه وضعیت دانش‌آموز را به طور مرتب به والدین او گزارش خواهد داد و در نتیجه والدین در جریان تمام مسائل درسی و رفتاری فرزندشان قرار می‌گیرند.

مهمترین مزیت مدارس شبانه‌روزی تقویت روحیه زندگی گروهی و بالا بردن سطح سازگاری و زندگی اجتماعی است. دانش‌آموزان در اینگونه مدارس برای زندگی در اجتماع آماده می‌شوند و زندگی گروهی با تمام الزامات و محدودیت‌هایش را می‌آموزند.

یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا، تقویت سریع زبان انگلیسی و فرانسه می‌باشد. کانادا کشوری با دو زبان رسمی‌ انگلیسی و فرانسه است و تحصیل در مدارس کانادا، فرصتی مناسب برای تقویت این دو زبان خواهد بود که در آینده به داشتن شغل مناسب کمک بسیار زیادی خواهد نمود.

دانش آموزانی که در مدارس با خوابگاه ثبت نام می‌نمایند، خوابگاه مربوطه تمام هزینه‌های فرد اعم از بیمه دانش‌آموزی، مسکن، و غذا را پوشش می‌دهد و همچنین برنامه‌ها و فعالیت‌های فوق برنامه‌ای برای دانش‌آموزان ارائه می‌نماید که این برنامه‌ها شامل تورهای گردشگری، برنامه‌های ورزشی، برنامه‌های موسیقی و… می‌باشد. هزینه ثبت نام در مدارس با خوابگاه در حدود ۴۰,۰۰۰ تا ۴۲,۰۰۰ دلار کانادا می‌باشد.

آموزش دوره متوسطه در کانادا 

برای دانش‌آموزان بین ۱۲ تا ۱۸ سال (پایه‌های ۷ تا ۱۲) می‌باشد. این دوره در دبیرستان گذرانده می‌شود و ممکن است به دو بخش جونیور و سنیور (ارشد) تقسیم شود. دبیرستان های کانادا به دو قسمت جونیور (Junior high)  برای افراد ۱۲ تا ۱۴ سال (پایه‌های ۷ تا ۹) و کلاس‌های سنیور برای افراد ۱۵ تا ۱۷ سال (پایه‌های ۱۰ تا ۱۲) تقسیم می‌شوند.

دروس اجباری یا اصلی برنامه ی درسی باید در ترم‌ها یا سال‌های تعیین شده توسط هر استان، تدریس شود. این دروس معمولا شامل انگلیسی (فرانسه)، ریاضیات، بهداشت، علوم عمومی، ورزش (آموزش فیزیکی) و مطالعات اجتماعی و علوم اجتماعی می‌باشند. علاوه بر دروس اجباری، داش‌آموزان دروسی اختیاری که هر فرد با توجه به علاقه و پیش بینی های شغلی برای خود مناسب می بینند انتخاب می‌کنند.

در کانادا انواع مختلفی از مدارس پیش دبستانی از جمله مدارس غیرانتفاعی- مشارکتی-  وابسته به کلیسا -مدارس محلی- خصوصی و مدارس مونتسوری وجود دارد. مدارس وابسته به کلیسا معمولا وابسته به مراکز مذهبی است و ممکن است  شامل آموزش‌های مذهبی شود.

مدارس خصوصی گرانترین مدارس هستند و این امر با توجه به خانگی و کوچک بودن مدارس تا بزرگ و سفارشی بودن آن متغیر است. تعدادی از مهدکودک‌های خصوصی در کانادا از متد آموزش مونتسوری که توسط دکتر ماریا مونتسوری در اوایل دهه‌ی ۱۹۶۰ ایجاد شده است، پیروی می‌کنند. مونتسوری بیشتر از اینکه یک متد آموزش باشد، یک نوع فلسفه ی زندگی است و بر این عقیده‎ی که هر کودک، یک فرد با نیازها، علایق و الگوی رشد منحصر به فرد است، تاکید دارد. برخی از مدارس مونتسوری سطوح پیش دبستانی (برای کودکان بین ۲.۵ تا ۶ سال) و ابتدایی  ( ۶ تا ۱۲ سال) دارند.

تحصیل در مدارس کانادا

دریافت پذیرش تحصیل در مدارس کانادا

اولین گام برای اخذ ویزای تحصیلی و ورود به مدارس کانادا این است که فرد بایستی یک نامه پذیرش از مدرسه مورد نظر دریافت نماید که مدارک مورد نیاز برای پذیرش شامل موارد ذیل می‌باشد:

  1. گذرنامه معتبر متقاضی
  2. ترجمه رسمی‌تمام صفحات شناسنامه متقاضی
  3. ترجمه رسمی‌کارنامه تحصیلی متقاضی
  4. اطلاعات شخصی مانند مشخصات پدر و مادر متقاضی
  5. انجام واکسیناسیون های مورد نیاز و ارایه کارت واکسیناسیون

فرد بایستی هزینه کامل یک سال تحصیلی را در همان ابتدا پرداخت نماید. علاوه بر پذیرش مدرسه، فرد بایستی مدارکی را برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه نماید که شامل :

  • ارائه اسناد مالی برای اثبات داشتن مخارج زندگی و تحصیل
  • پاسپورت معتبر
  • مدارک تحصیلی دو یا ۳ سال اخر تحصیل
  • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
  • شناسنامه معتبر

فرد باید اسناد و مدارکی را به عنوان تمکن مالی در حساب خود نشان دهد که وابستگی به ایران دارد و می‌تواند از پس مخارج و هزینه‌های تحصیل خود در کشور کانادا برآید که این اسناد می‌تواند حساب بانکی، سند ملک، سند زمین، سهام شرکت و … باشد

بورسیه‌های تحصیلی در دوران دبیرستان

بورسه‌های تحصیلی در دوران دبیرستان بسیار گسترده نیست و از آنجایی که مدارس کانادا دولتی و خصوصی می‌باشد و در مدارس دولتی دانش آموزان هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند عملا بورسیه‌ای وجود ندارد، اما در برخی از مدارس و دبیرستآنهای خصوصی بورسیه تحصیلی برای دانش آموزان بین المللی وجود دارد، بیشتر بورسیه‌های تحصیلی در دوران دبیرستان به صورت جوایز در نظر گرفته می‌شود که برخی از موسسات خصوصی پرداخت می‌کنند و این بورسیه‌ها ممکن است سال به سال متفاوت باشد.

اما در مدارس این بورسیه‌ها محدود می‌باشد. در مقاطع بالاتر؛ لیسانس و فوق لسیانس و دکترا، بورسیه یا بخشی از هزینه‌های فرد یا همه ی هزینه‌های تحصیلی و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد

ویزای همراه والدین در حین تحصیل فرزند در مدارس کانادا

دانش آموزانی که سنشان کمتر از ۱۷ سال می‌باشد، می‌توانند والدین خود یا سرپرست قانونی خود را به عنوان همراه معرفی نمایند و برای آنها از طریق ویزای همراه اقدام نمایند. البته لازم به ذکر است که والدین برای افزایش شانس دریافت ویزا، بایستی وابستگی خود به ایران را از طریق وابستگی عاطفی، کاری، مالی و… اثبات نمایند.

والدینی که از این طریق اقامت کشور کانادا را به دست می‌آورد، تنها دارای ویزا توریستی می باشند و حق کار یا تحصیل در کشور کانادا را ندارند. فرد بایستی هزینه‌های زندگی خود را برای زندگی در کانادا داشته باشد و همچنین

محل اقامت دانش آموزان محصل در کانادا

افرادی که برای مدارس کانادا اقدام می‌نمایند چنانچه زیر ۱۷ سال باشند باید دارای قیم ( custodian )   داشته باشند و درصورتی که یکی از والدین شخص یا سرپرست قانونی وی، او را همراهی نماید، باید در کشور کانادا محلی را اجاره یا خریداری نماید و همچنین هزینه‌های پوشاک و خوراک و… را متحمل گردند. در صورتی که فرد به تنهایی برای تحصیل در مدارس کانادا اقدام نماید، یا باید در مدارس روزانه ثبت نام نماید و یا در مدارسی دارای خوابگاه می‌باشند ثبت نام نماید. چنانچه در مدارس روزانه ثبت نام نماید یا باید توسط خانواده‌ای ( نظیر اقوام و آشنایان ) در کانادا که مقیم یا شهروند این کشور می‌باشند و مورد تایید والدین فرد می‌باشد، مورد حمایت و مراقبت قرار گیرند یا فرد بایستی با خانواده‌ کانادایی که مورد تایید دولت کاناداست زندگی کنند که اصطلاحاhome stay  نامیده می‌شود. در این مورد هزینه‌های تحصیل از ۲۰,۰۰۰ دلار کانادا شروع می‌گردد و هزینه home stay نیز در حدود ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار در ماه می باشد که جمعاً مبلغ حدود ۲۸,۰۰۰ دلار کانادا می‌شود.

از مزایای زندگی در home stay‌ها این است که دانش آموزانی که در home stay  سکونت دارند می‌توانند با فرهنگ کانادایی بیشتر آشنا شوند و زبان دوم خود را بهبود بخشند.

گاردین یا کاستودین

اگر فرزندان کمتر از ۱۷ سال داشته باشند، و بدون والدین برای تحصیل به کانادا اقدام کنند، جهت تحصیل در کانادا باید تحت مراقبت و نظارت فرد بالغی در کانادا باشند. این فرد نقش گاردین یا همان کاستودین دانشجو در کانادا را خواهد داشت و اصطلاحا با ویزای گاردین کانادا وارد این کشور می‌شود. والدین فرزند در کشور مبدا و هم چنین مسئول نگهداری از فرزند در کانادا باید فرم مخصوص را تکمیل کنند. در بیشتر موارد اگر محصل کمتر از ۱۰ سال سن داشته باشد باید یکی از والدین بیولوژیکی او در هنگام تحصیل به همراه او باشند

وضعیت اقامت پس از تحصیل در مدارس کانادا

افرادی که تحصیلات خود را در مدارس کانادا به اتمام می‌رسانند یا باید برای مقاطع بالا تر اقدام نمایند یا باید کشور کانادا ترک نمایند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند، باید مجوز تحصیلی خود را تغییر دهند و برای این کار نیاز به اخذ ویزای تحصیلی جدید می‌باشد. افرادی که سابقه تحصیلی در کانادا را دارند می‌توانند از طریق برنامه‌های کاری اسکیلد ورکر کانادا جهت دریافت اقامت دایم کانادا اقدام نمایند.

البته برنامه‌های استانی بسیار زیادی نیز وجود دارد که فرد می‌تواند از طریق آنها و با توجه به شرایط هر کدام درخواست اقامت دایم نماید. لذا سابقه تحصیل در کانادا که از طریق کسب ویزای تحصیلی کانادا میسر می‌گردد؛ گزینه بسیار مناسبی را برای فرد ایجاد می‌کند که از طریق آن بتواند برای برنامه‌های امتیازی کانادا اقدام نماید.

موقعیت ورود به دانشگاه پس از تحصیل در مدارس کانادا

برای ورود به دانشگاه‌های کشور کانادا در مقطع لیسانس فرد بایستی مدرک ۱۲ سال تحصیلی خود را ارائه نماید که این مدرک باید مورد تایید دانشگاه کانادا قرار بگیرد. در واقع معادل با دیپلم کانادایی می‌باشد. افرادی که در مدارس کانادا تحصیل می‌نمایند و نمرات خوبی را کسب نموده باشند، می‌توانند برای دوره‌های لیسانس اقدام نمایند که در این صورت فرد بمنظور تمدید یا تغییر مجوز تحصیلی خود می‌بایست برای دوره جدید شرکت نماید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!