تحصیل در کالج

کالج‌ها از مراکز آموزش عالی کانادا و یا همان مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای در کانادا هستند. دوره‌های کالج‌ها در کانادا، دوره‌هایی هستند که رشته‌های کاربردی و متناسب با بازار کار کانادا ارایه می‌دهند و بیتشر مناسب افرادی است که علاقه به ورود هر چه سریع تربه بازار کار دارند. تمرکز کالج‌ها روی رشته‌هایی مثل فنی و حرفه‌ای و مهندسی است و تمرکز بر دوره‌های عملی بیشتر از تئوری است در نتیجه جنبه کاربردی آنها بیشتر است. به طور خلاصه کالج‌ها معمولا به آموزش مهارت‌های کاری، آموزش‌های حرفه‌ای و تجارت متمرکز می‌شوند و آماده‌سازی دانشجویان برای بازار کار پس از تحصیل، هدف مستقیم آنهاست.

سازمان خدمات مهاجرت به کانادا جهاندیده (Jahandideh Immigration Services Inc) شرکتی کانادایی ثبت شده طبق مقررات دولت فدرال کانادا می‌باشد که با مدیریت آقای مرتضی رفیع جهاندیده  مشاور رسمی مهاجرت به کانادا و سایر کشورها و عضو رسمی سازمان سیاست گذاری و نظارت بر مشاورین مهاجرت کانادا (ICCRC)  در زمینه اخذ اقامت دائم و موقت کانادا و سایر کشورها فعال می‌باشد

شرایط تحصیل در کالج‌های کانادا

 

 تحصیل در کالج‌های کانادا شرایط بسیار ساده‌تری در مقایسه با دانشگاه‌های کانادا دارد. برای تحصیل در کالج‌های کانادا افراد متقاضی نیازی به داشتن نمره زبان بالایی به نسبت دانشگاه ندارند برای تحصیل در کالج‌های کانادا متقاضیان باید حداقل نمره آیلتس ۶ را داشته باشند. البته برخی از کالج‌های کانادا این امکان را برای متقاضیان خود فراهم کرده‌اند که تست‌هایی آنلاین را انجام داده و به این طریق سطح زبان انگلیسی و یا حتی فرانسوی خود را ارزیابی کنند و پس از ارزیابی و در صورت داشتن سطح زبان متوسط می‌توانند با گذراندن دوره زبان به تحصیل در رشته تحصیلی مورد علاقه خود بپردازند. تحصیل در کالج‌های کانادا بدون مدرک زبان به پذیرش مشروط یا Conditional شناخته می‌شود.

متقاضیان پذیرش تحصیلی کالج‌های کانادا، می‌بایست در انتخاب کالج مربوطه دقت نمایند. چرا که تنها با ثبت نام در کالج‌های معتبر کانادا که دارای تاییدیه آموزشی می‌باشند (به اصطلاح DLI) می‌توانند ویزا تحصیلی و بعد از آن اجازه کار پس از تحصیل (PGWP) دریافت کنند.

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

شهریه تحصیل در کالج‌های کانادا

شهریه کالج‌های کانادا به طور میانگین بین 8 تا 18 هزار دلار در سال می‌باشد که بستگی به مقطع، رشته تحصیلی، مدت دوره و کالج دارد.

اجازه کار در حین تحصیل در کانادا

به طور کلی دانشجویان بین‌المللی می‌بایست برای دریافت مجوز کار در حین تحصیل در کانادا به صورت تمام‌وقت در یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور ثبت‌نام، ویزا تحصیلی دریافت و شروع به تحصیل کرده باشند.

دانشجویان بین‌المللی اجازه کار 20 ساعت در هفته را در بیرون از کالج (Off-campus) و اجازه کار نامحدود در داخل کالج (On campus)  در کارهایی مانند کار در کتابخانه، دفتر ثبت نام، مرکز ورزشی و … دارند. ضمنا دانشجویان دارای اجازه کار نامحدود در بیرون از کالج یا دانشگاه در تعطیلات بین دو ترم را نیز خواهند داشت.

اجازه کار پس از تحصیل در کالج‌های کانادا

دانشجویانی که دوره تحصیلی خود را تمام کرده‌اند می‌توانند با دریافت اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی یا PGWP  مجوز کار در کانادا را دریافت و وارد بازار کار شوند.

برای حایز الشرایط شدن برای دریافت این اجازه کار طول دوره تحصیل می‌بایست حداقل 8 ماه باشد به این معنی که به دوره‌های کمتر از 8 ماه اجازه کار پس از تحصیل تعلق نمی‌گیرد. طول زمان ویزا کار به شرح زیر می‌باشد:

  • چنانچه طول دوره تحصیل کمتر از 2 سال باشد ویزا کار به میزان طول دوره تحصیل خواهد بود. به طور مثال اگر طول دوره تحصیل 18 ماه باشد ویزا کار نیز به مدت 18 ماه خواهد بود.
  • چنانچه طول دوره تحصیل 2 سال و بیشتر باشد این ویزا 3 ساله خواهد بود.
سازمان خدمات مهاجرت به کانادا جهاندیده

شرایط کار همسر دانشجو در کانادا

متقاضیان پذیرش کالج‌های کانادا نیز می‌توانند برای همسر خود درخواست ویزا کار آزاد نمایند . همچنین در صورتی که متقاضی دارای فرزند نیز باشد، تحصیل در مدارس کانادا برای فرزندان رایگان خواهد بود.

.

اخذ اقامت پس از فارغ التحصیلی در کانادا

 

دانشجویانی که از موسسات آموزشی کانادا مانند کالج و دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند امکان دریافت اقامت دایم وجود دارد که البته روش و برنامه دریافات اقامت با توجه به استانی که افراد برای تحصیل خود انتخاب کرده‌اند متفاوت می‌باشد. از این رو خیلی از افراد ویزای تحصیلی کشور کانادا را بهانه‌ای برای رسیدن به کار و اقامت در این کشور می‌کنند و پس از آن با کاریابی در کشور کانادا آن را تبدیل به ویزای اقامتی می‌کنند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل خود و با توجه به بهبود فاکتورهایی نظیر مهارت زبان، آشنایی با بازار کار کانادا، آشنایی با فرهنگ و رسوم این کشور، ساختن اعتبار و به اصطلاح کردیت، و همچنین ایجاد کانکشن و ارتباط با افراد مختلف امکان بسیار بیشتری جهت کمک به اقتصاد کانادا که هدف اولیه کشور کانادا از پذیرش مهاجر است می‌کند و همچنین شانس موفقیت خود فرد نیز بسیار بالاتر خواهد بود.

بسیاری از استان‌های کانادا امکان دریافت اقامت دائم کشور کانادا پس از تحصیل در کالج را فراهم نموده‌اند اما هرکدام شرایط مخصوص به خود را دارند. در برخی از استان‌های‌ کشور کانادا افراد متقاضی پس از اتمام تحصیل خود می‌توانند اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند اما در برخی دیگر از استان‌ها فرد متقاضی نخست باید اجازه کار دریافت کرده و پس از آن اقدام به دریافت اقامت دائم نماید.

یکی از روش‌های دریافت اقامت دایم روش برنامه تجربه کار کانادایی می‌باشد که افرادی که دارای حداقل یکسال سابقه کار در کانادا باشند می‌توانند جهت دریافت اقامت از طریق این برنامه اقدام نمایند. یکی از مزایای تحصیل در کانادا همانطور که در بالا ذکر شد امکان دریافت ویزا کار تا 3 سال پس از اتمام تحصیل می‌باشد که امکان کار را به فرد فارغ التحصیل می‌دهد.

برنامه تجربه کار کانادایی یکی از برنامه‌هایی است که از طریق سیستم اکسپرس اینتری صورت می‌پذیرد که سیستمی مبتنی بر امتیاز است. این امتیازات در دو مرحله بررسی می‌شود که در مرحله اول متقاضیان باید از فاکتورهایی همچون سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و سابقه کار امتیاز کسب نمایند. در این مرحله اگر امتیازات فرد متقاضی به 67 امتیاز برسد واجد شرایط حضور در مرحله دوم که همان POOL یا استخر مجازی است خواهد بود. حداکثر امتیاز در این مرحله 100 خواهد بود که هر فرد با کسب حداقل 67 امتیاز واجد شرایط خواهد شد.

در مرحله دوم اکسپرس اینتری افراد واجد شرایط کار در مرحله اول بایستی 1200 امتیاز در کل بدست آورند که600 امتیاز آن از طریق فاکتورها و پارامترهایی نظیر مرحله قبل و بر اساس توانایی‌های شخصی هر فرد بدست می‌آید و 600 امتیاز دیگر مربوط به پیشنهاد کاری از استان‌های کانادا است. برای مطالعه کامل برنامه اکسپرس اینتری به این لینک مراجعه نمایید.

فرم ارزیابی

جهت بررسی شرایط خود برای دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا فرم ارزیابی رایگان زیر را تکمیل نمایید.