ازدواج و اسپانسرشیپ

هدف این طرح این است که اعضای خانواده‌ها را در کانادا متحد نماید. این برنامه به افراد دارای اقامت (PR) و یا شهروند (Citizen) کانادا اجازه میدهد که همسر یا شریک زندگی (کسی که یک سال و بیشتر با او زندگی کرده باشید) را به کانادا بیاورند. افراد خانواده شما در صورت کسب اقامت کانادا می‌توانند در کانادا زندگی، کار و تحصیل نمایند. در صورت واجد شرایط بودن شهروندان و افراد مقیم کانادا می‌توانند اسپانسر همسر و فرزندان خود شوند

ازدواج و اسپانسرشیپ درمهاجرت کانادا

شرایط اسپانسر کننده

01

حداقل 18 سال سن داشته باشد.

02

شهروند (Citizen) و یا دارای اقامت دائم (PR) کانادا باشد. شهروندانی که در زمان درخواست در کانادا زندگی نمی‌کنند باید اثبات کنند که در زمان اسپانسر شدن همسر و فرزندان قصد زندگی و اقامت در کانادا را دارند. افراد دارای اقامت کانادا می‌بایست در زمان درخواست حتما در کانادا زندگی کنند.

03

نباید از کمک‌های دولتی استفاده نماید. افراد دارای ناتوانی جسمی از این قاعده مستثنی می‌باشند. وام و بورس‌های دولتی مشکلی نخواهند داشت منظور از کمک هزینه دولتی welfare می‌باشد.

04

باید متعهد به تامین هزینه‌های اولیه زندگی فرد اسپانسر شونده به مدت سه سال باشد. این تعهد حتی با طلاق طرفین از بین نمی‌رود و اگر پس از طلاق فرد اسپانسرشده از دولت کانادا کمک مالی بگیرد،اسپانسرکننده موظف به پرداخت پول به دولت می‌شود و تا پیش از پایان این زمان نمی‌توند اسپانسر فرد دیگری شود.

05

اگر همسر جدید فرزند دارد باید نشان دهد که طی 12 ماه گذشته درآمد کافی داشته است.

06

همسر باید در زمان عقد بالای 16 سال و در زمان درخواست اقامت کانادا بالای 18 سال سن داشته باشد.

ازدواج و اسپانسرشیپ

شرایط بسیار مهم دیگر

علاوه بر موارد فوق شرط بسیار مهمی وجود دارد که می‌بایست در هنگام ازدواج و درخواست اسپانسرشیپی مورد توجه قرار گیرند.

مهمترین نکته این است که ازدواج اسپانسر با همسرش باید واقعی باشد و صوری و مصلحتی به منظور دریافت اقامت دائم برای وی صورت نگرفته باشد. ازدواج صوری برای کسب اقامت کانادا یکی از روش‌های تقلبی برای مهاجرت به کاناداست که حساسیت بسیاری توسط ادراه مهاجرت کانادا بر روی آن وجود دارد و کمتر کسی این روزها می‌تواند از این روش وارد کانادا شود و حتی اگر موفق شوداحتمال اخراج وی از کانادا و یا دردسرهای حقوقی برای او و همسر صوری اش وجود دارد. لذا دقت در اثبات واقعی بودن ازدواج و ارایه مدارک کافی بسیار حایز اهمیت است. ازدواج باید در کانادا و یا در کشور مبدا مورد قبول و قانونی باشد.

 

افراد زیر نمی‌توانند اسپانسر همسر و فرزندان باشند

 • افراد زیر 18 سال
 • چنانچه اسپانسر هنگام اقامت فرد اسپانسر شونده در کانادا زندگی نکند
 • چنانچه شهروند و یا مقیم کانادا نباشد
 • افراد دارای اقامت موقت نظیر دانشجویان، توریست‌ها و افراد دارای ویزا کار
 • افرادی که درخواست اقامت دائم آنها در حال بررسی است
 • عدم توانایی کافی مالی برای حمایت از فرد اسپانسر شونده
 • چنانچه فرد در 3 سال گذشته اسپانسر فرد دیگری شده باشد
 • چنانچه فرد در 5 سال گذشته به عنوان فرد اسپانسر شونده اقامت کانادا را دریافت کرده باشد
 • چنانچه درخواست اسپانسری فرد دیگری در حال بررسی است
 • افرادی که در زندان و بازداشت هستند، و یا حکم اخراج از کانادا دریافت نموده‌اند
 • افرادی به غیر از افراد دارای ناتوانی جسمی که از کمک‌های دولتی استفاده می‌کنند
سازمان خدمات مهاجرت به کانادا جهاندیده (Jahandideh Immigration Services Inc) شرکتی کانادایی ثبت شده طبق مقررات دولت فدرال کانادا می‌باشد

شرایط پس از اسپانسرشیپ همسر در کانادا:

فردی اسپانسر شونده که موفق به دریافت اقامت دائم کانادا شده است دارای تمامی حقوق قانونی یک فرد مقیم بوده و قادر به کار و تحصیل می‌باشد. لازم به ذکر است در صورت جدایی فرد اسپانسر شده نمی‌تواند به مدت 5 سال اسپانسر فرد دیگری به عنوان همسر شود.

فردی که اسپانسر همسر خود میشود،متعهد میشود که به مدت ۳ سال هزینه‌های زندگی همسرش را بپردازد که این تعهد حتی با طلاق طرفین از بین نمی‌رود و اگر پس از طلاق فرد اسپانسرشده از دولت کانادا کمک مالی بگیرد، اسپانسرکننده موظف به پرداخت پول به دولت می‌شود. همچنین فرد اسپانسر کننده پس از اسپانسر کردن همسر خود تا ۳ سال از اسپانسر کردن همسر دیگر (در صورت جدا شدن) منع می‌باشد.

هدف  طرح اسپانسرشیپی این است که اعضای خانواده در کنار هم در کانادا باشند و اگر می‌خواهید که در کمترین زمان همسر خود را به کانادا بیاورید و نمی‌خواهید به خاطر کمبود مدارک و نقص در پرونده زمان طولانی تری از همسر خود دور باشید و یا پرونده شما مردود شود ونیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، می‌توانید با سازمان مهاجرتی جهاندیده تماس گرفته تا ما در کمترین زمان موفق به دریافت اقامت برای همسر شما شویم.

 اسپانسرشیپ پدر و مادر

Parent and Grandparent Sponsorship

افراد شهروند و یا دارای اقامت کانادا (PR)  میتوانند برای پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ خویش از روش اسپانسرشیپ والدین اقامت کانادا را کسب نمایند.

در حال حاضر برای اسپانسرشیپ پدر و مادر و پدر بزرگ و مادربزرگ، متقاضیان می‌بایست در زمان معینی که توسط ادراه مهاجرت اعلام می‌شود و معمولا در ماه ژانویه می‌باشد ثبت نام کنند و منتظر شوند تا دعوتنامه را از طرف اداره مهاجرت دریافت نمایند. اگر دعوتنامه دریافت کنند ۹۰ روز مهلت خواهند داشت که پرونده کامل اسپانسرشیپ را ارسال کنند.

 

شرایط اسپانسر کننده:
 • باید فرزند و یا نوه فرد اسپانسر شونده باشد
 • حداقل 18 سال سن داشته باشد
 • در کانادا زندگی کند
 • به صورت مکتوب تعهد ساپورت مالی آنها را به مدت ۲۰ سال بدهد. (در صورت نیاز داشتن آنها به کمک هزینه، فرد اسپانسر مسئول خواهد بود).
 • فرد اسپانسر باید توانایی مالی کافی جهت تامین مخارج افراد اسپانسرشونده را داشته باشد. این درآمد در سه سال منتهی به درخواست اسپانسرشیپ سنجیده می‌شود که البته درآمد زوج می‌تواند با هم جمع زده شود که در این صورت هر دونفر مسئول خواهند بود. مبنای درآمد براساس محاسبه اداره درآمد کانادا و notice of assessment می‌باشد.
 • در مورد اسپانسرهای قبلی خود تعهداتی را به دولت کانادا نداشته باشد.
افراد زیر نمی‌توانند اسپانسر والدین خود شوند
 • افرادی که به دولت بدهی دارند
 • افرادی که از دولت کمک هزینه (Welfare)‌ میگیرند و ناتوان جسمی نمی‌باشند.
 • افرادی که بر علیه یکی از اقوام درجه بک خود جرم جدی را مرتکب شده باشند.
 • در زندان باشند یا حکم جلب آنها صادر شده باشد.
 • حداقل درآمد لازم ( LICO + 30%) را در سه سال قبل از درخواست اسپانسرشیپ نداشته باشند.

فرم ارزیابی

جهت اقدام برای اسپانسر نمودن همسر و یا پدر و‌ مادر خود برای دریافت اقامت دایم کانادا فرم زیر را تکمیل نمایید.