نکات مهم قبل از مصاحبه تحصیلی کانادا - سازمان مهاجرتی جهاندیده

نکات مهم قبل از مصاحبه تحصیلی – آماده سازی قبلی

  1. آشنایی با رشته، دانشگاه و دپارتمان رشته تحصیلی

با بازدید از وبسایت دانشگاه درباره رشته و دانشگاه تحقیق کنید تا هم در مورد سوالات آشنایی داشته باشید و هم می‌توانید اطلاعاتی در مورد دانشگاه مانند رتبه دانشگاه، سال تاسیس، برخی از افراد مشهور دانشگاه و رشته تحصیلی شما، شهر و  …در مصاحبه و به صورت غیرمستقیم در پاسخهای خودتان استفاده کنید که بسیار برای فرد مصاحبه کننده جذاب خواهد بود و نشان دهنده آمادگی شما برای تحصیل در آن دانشگاه می‌باشد.

2. لیستی از نقاط قوت، دستاوردها و موفقیت‌های خود تهیه کنید

آگاهی از شرایط شخصتی و تحصیلی خودتان باعث می‌شود راحت‌تر در مورد آنها صحبت کنید وبه  فرد مصاحبه کننده نشان دهید که شناخت کافی از خودتان دارید و برای به دست آوردن موفقیت‌های خود چه تلاش‌ها و زحماتی کشیده‌اید. همیشه معرفی درست و پرزنت کردن اصولی باعث ایجاد حس خوبی در فرد مصاحبه کننده می‌شود .

3. آماده سازی و نصب اپلیکیشن و سخت افزارهای مورد نیاز

سعی کنید نحوه کار با اپلیکیشنی که قرار است با آن مصاحبه انجام دهید را یاد بگیرید تا درصورت نیاز از آن به درستی استفاده کنید. چند تماس تصویری آزمایشی از طریق همین اپلیکیشن با دوستان و آشنایان خود برقرار کنید تا با اپلیکیشن و ابزارهای آن آشنایی پیدا کنید.

برای پروفایلتان از نام کاربری با اسم و فامیل خود و عکس شخصی و مناسبی از خودتان

استفاده کنید. استفاده از اسامی عجیب و غریب و یا تصویر افراد دیگر و یا موضوعات نامرتبط حرف‌های به نظر  نمی‌رسد .

همچنین شرایط رفع مشکلات قعطی در ارتباط و یا اینترنت را پیش‌بینی کنید تا در صورت بروز بتوانید سریع مشکل را برطرف کنید. توصیه می‌کنیم لینک ارتباط را حتما در دسترس داشته باشید تا بتوانید در صورت قطع شدن سریع از طریق لینک دوباره ارتباط برقرار نمایید .

از قرار دادن دستگاه خود بر روی پا و یا بدن خود خودداری کنید چرا که ممکن است باعث لرزش و نامناسب شدن تصویر شود.

همچنین دوربین دستگاه خود را بررسی کنید تا اطمینان پیدا کنید که تصویر شما را به خوبی نشان می‌دهد. فاصله خود با دوربین را هم تنظیم کنید تا تصویر شما نه خیلی از دوربین دور و نه خیلی نزدیک باشد طوری که تنها بخشی از صورت شما دیده شود. توصیه می‌کنیم دوربین طوری تنظیم شود تا دستان شما نیز دیده شود به این دلیل که بتوانید از دستان خود که جز مهمی از ابزارهای زبان بدن جهت برقراری ارتباط می‌باشند استفاده کنید .

اطمینان یابید دستگاه شما شارژ کافی برای کل مصاحبه خواهد داشت. همپنین بهتر است شارژر در دسترس باشد تا در صورت نیاز استفاده کنید .

4 محیط اطراف خود را آماده کنید

آماده سازی محیط اطراف یکی از نکات مهمی است که دانشجویان باید رعایت کنند و تا اطمینان یابند هیچگونه تصویر و یا صدایی در طول زمان مصاحبه باعث ایجاد اختلال نخواهد شد. به طور مثال اگر در پس زمینه تصویر عکس و یا صحنه نامناسب و یا بهم ریخته است، بهتر است قبل از مصاحبه به مرتب کردن شرایط و یا تغییر محل مصاحبه بپردازید. این مهم به این دلیل است که مصاحبه‌گران نه تنها از این نوع فضاهای نامناسب خوششان نمی‌آید، بلکه شما در نظر آنها فردی تنبل و بی‌نظم تلقی شوید و ممکن است احساس خوبی را نسبت به شما به دست نیاورند.

یکی از دیگر از فاکتورهای مهم و کلیدی در ارتباط ویدیویی اطمینان از روشنایی و نورمناسب می‌باشد. سعی کنید از نور کافی به طوری استفاده کنید که باعث سایه افتادن برروی چهره شما نشود. توصیه می‌کنیم روزهای قبل از مصاحبه در همان ساعت به طور آزمایشی از خودتان ویدیو بگیرید تا از مناسب بودن شرایط نور اطمینان پیدا کنید.

بیشتر بخوانید
چگونه نامه شغلی مناسب برای برنامه‌های مهاجرتی کانادا تهیه کنیم؟

ضمنا بهتر است قبل از مصاحبه به افراد خانواده یادآوری کنید که شما در حال مصاحبه خواهید بود تا اطمینان داشته باشید مصاحبه شما توسط ورود آنها در تصویر و یا ایجاد سرو صداهای نامناسب متوقف نخواهد شد.

سعی کنید در یک محیط آرام و از نظر تصویری ساده و در صورت امکان آکادمیک (مثلا بک گراند کتابخانه ) مصاحبه خود را برگزار کنید .

5- ظاهر مناسب و آراسته داشته باشید

سعی کنید ظاهری آراسته داشته باشید تا حس خوبی هم در خودتان و هم در فرد مصاحبه کننده ایجاد کنید. انجام کارهایی مانند دوش گرفتن، مسواک زدن، مرتب کردن موها، و پوشیدن لباس مناسب می‌تواند به آراستگی ظاهرتان کمک کند.

حتما از پوشش مناسب پایین تنه هم استفاده کنید تا به مشکلات افرادی که در این چندوقت اخیر به دلیل نداشتن پوشش مناسب پایین تنه سوژه رسانه‌ها شدن جلوگیری کنید.

به این فکر کنید که ممکن است لازم باشد بلند شوید و کتابی بیاورید!

6- رزومه، پورتفولیو و مقالات خود را به همراه داشته باشید

به همراه داشتن رزومه و لیست مقالات و یا فعالیت‌های آکادمیک و یا هنری خود به شما کمک می‌کند در صورت نیاز در پاسخ به سوالات از آنها استفاده کنید. حتی می‌توانید جایی در مقابل دیدتان باشد تا در صورت نیاز بتوانید از اطلاعات آن استفاده کنید. به طور مثال ممکن است سال انتشار مقاله و یا فارغ‌التحصیلی شما در آن لحظه در ذهن شما نباشد که می‌توانید با کمک گرفتن از رزومه خود به سوالات پاسخ دهید .

از ساعت مصاحبه خود اطمینان و با وقت محلی کشور خودتان چک کنید و حتما سرموقع تعیین شده حاضر شوید.

نکات مهم حین مصاحبه تحصیلی 

1. به دوربین نگاه کنید

سعی کنید تماس چشمی با مصاحبه‌کننده برقرار کنید و  از نگاه کردن بیش از اندازه به اطراف خودخودداری کنید (سعی کنید به دوربین دستگاه خود نگاه کنید نه به تصویر خودتان در صفحه تلفن یا کامپیوتر.)

2. صادقانه و با اعتماد به نفس صحبت کنید

3. رفتار دوستانه داشته باشید

سعی کنید خیلی راحت و دوستانه رفتار کنید و خودتون را فردی اجتماعی نشان دهید. حتی می‌توانید گاهی به صورت خیلی مودبانه طنز در صحبت کردنتان داشته باشید اما مراقب باشید زیاده‌روی نکنید.

در طول مصاحبه لبخند بزنید.

4. نام فرد مصاحبه کننده را هنگام معرفی خوب یاد بگیرید

هنگام مصاحبه می‌توانید فرد مصاحبه کننده را با اسم خطاب کنید که این کار تاثیر بسیار خوبی بر ایشان می‌گذارد.

اگر چند نفر با شما مصاحبه می‌کنند سعی کنید نام همه آنها در ذهن بسپارید و هنگامی‌که           از شما سوال می‌پرسند در پاسخ نام فرد را خطاب قرار دهید.

5. در مورد اهداف و برنامه‌هایتان شفاف و قابل درک صحبت کنید.

6. از پرحرفی و پاسخ‌های طولانی خودداری کنید

پرحرفی باعث می‌شود از موضوع خارج شوید و هم اینکه باعث خسته شدن فرد مصاحبه کننده شوید. فرد مصاحبه کننده اگر به جواب بیشتری نیاز داشته باشد حتما سوال می‌پرسد، بنابراین نگران نباشید.

 

در پاسخ سوالات دقت کنید که پاسخ شما در مصاحبه با مطالب عنوان شده در رزومه شما مطابقت داشته باشد .

7.  سخن مصاحبه کننده را هرگز قطع نکنید .

اما اگر متوجه موضوعی نشدید و یا ابهامی در هر موضوعی برای شما وجود دارد از سوال پرسیدن و درخواست توضیحات بیشتر ابایی نداشته باشید.

8. اگر سوال را متوجه نشدید خیلی واضح از او بخواهید سوال را تکرار کند.

می‌توانید از جملات نمونه زیر برای این درخواست استفاده کنید:

Would you please repeat your question?

Sorry, I did not quite catch your question, would you mind repeating that?

بیشتر بخوانید
CLB چیست؟

اگر لغتی را متوجه نشدید می‌تواند خیلی راحت عنوان کنید که معنی این کلمه را نمی‌دانید یا طوری بپرسید که انگار معنی آن را می‌دانید اما برای اینکه اشتباه برداشت نکنید از مصاحبه‌کننده می‌خواهید که توضیح بیشتری دهد. می‌توانید این سوال را بپرسید:

 

Sorry, I do not know that word, what does it mean?

I am not sure what you mean here by …. ? Would you please clarify.

اگر سوال را متوجه نشدید می‌توانید درخواست کنید توضیح بیشتری داده شود. می‌توانیداین سوال را بپرسید:

Can you please provide more details?

 

9. از مصاحبه کننده سوال بپرسید.

سعی کنید 2-3 سوال در مورد رشته و یا دانشگاه آماده داشته باشید تا از مصاحبه کننده بپرسید.

این کار باعث نشان دادن اشتیاق و کنجکاوی شما برای تحصیل بوده و نشان می‌دهد تحقیقات کافی را  درباره دانشگاه داشته اید .

می‌توانید در مورد روش تدریس، انتظارات اساتید از دانشجویان، و همچنین نکاتی که به شما در موفقیت در تحصیل کمک می‌کنه سوال بپرسید .

10-حتما در پایان مصاحبه از مصاحبه کننده تشکر کنید.

می‌توانید از جمله زیر برای تشکر از فرد مصاحبه کننده به کار ببرید:

Thank you for your time and I really enjoyed meeting with you today!

Thank you so much for taking the time to talk with me, and I am really

excited working with you.

و اگر موضوعی بود در طول مصاحبه که برای شما جذاب و جالب بود و یا اگر موضوع جدید یاد گرفتید می‌توانید در  پایان مصاحبه عنوان کنید که این کار نشون ‌میده مشتاق به یادگیری موضوعات جدید هستید .

از بیان عبارتی مانند سوالی ندارم، یا  پرسیدن اینکه آیا مصاحبه کننده از مصاحبه راضی بوده یا خیر پرهیز کنید.

 

نمونه سوالات مصاحبه

مصاحبه کنندگان با مصاحبه تحصیلی قصد دارند شما را ارزیابی کرده و بدانند شما چه چیزی برای ارایه دارید و اینکه آیا از آمادگی لازم برای تحصیل در رشته مورد نظرتان برخوردار هستید یا خیر.بنابراین سعی کنید با نشان دادن توانایی‌های علمی، شخصیتی، و مهار ت‌های ارتباطی خود ثابت کنید که فردی مناسب برای تحصیل بوده و از آمادگی کافی برخوردار می‌باشید .

در اینجا لیستی از رایج ترین سوا ل‌هایی را که استادها و کمیته‌های پذیرش از دانشجویان می‌پرسند لیست کرده‌ایم:

 • در مورد خودتان صحبت کنید.

برای پاسخ به این سوال بسیاری از دانشجویان فکر می‌کنند که باید در مورد محل تولد، محل زندگی و محل تحصیل صحبت کنند و اسم و فامیل و سن، داستان خانوادگی و داستان زندگی را بیان کنند. این تصور درست نیست و شما باید در مورد سابقه تحصیلی و کاری خود و ارتباط با تحصیل در رشته مورد تقاضا صحبت کنید. بنابراین بهتر است به طور خلاصه در مورد سابقه تحصیل و فعالیت‌های علمی خود صحبت کنید و بگویید که به چه زمینه‌هایی علاقهمند هستید و در حال حاضر بر روی چه چیزی مطالعه می‌کنید. همچنین در مورد دستاوردهای خود و ارتباط خود با رشته تحصیلی صحبت کنید.

 • در مورد نقاط قوت و ضعف خود صحبت کنید.

در مورد نقطه قوت، موردی را انتخاب کنید که در این رشته می‌تواند کمک کننده باشد. به طور مثال منظم و طبق برنامه کار کردن. در مورد نقطه ضعف در حالی که باید صادق باشید بایستی محتاط هم باشید و بهتر است به صورت زیرکانه نقطعه ضعفی را بیان کنید که از زاویه‌ای دیگر نشان دهنده نقطه قوت شما باشد. به طور مثال می‌توانید بگویید که خیلی به جزییات اهمیت میدهید و وقت برای انجام جزییات اختصاص می‌دهید که این امر باعث میشه کم یاز نظر زمانبندی گاهی دچار مشکل شوید. در این حالت ضمن اینکه در مورد نقطعه ضعف خود صحبت کرده‌اید اما به طور غیرمستقیم اشاره می‌کنید فرد دقیقی هستید .

بیشتر بخوانید
سیستم طبقه‌‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) چیست؟

در مقابل پاسخ نادرستی که افراد امکان دارد به آن بپردازند این است که بگویند هیچ نقطه ظعفی ندارند، یا بگویند که خیلی استرسی و یا بینظم هستم!

 • چرا می‌خواهید دوره تحصیلی خود را در کانادا بگذرانید. ؟
 • چرا می‌خواهید در این رشته تحصیل کنید ؟

نکته کلیدی برای پاسخ به این سوال نشان دادن علاقه و اشتیاق شما و همچنین دلیل علاقه است. برای پاسخ به این سوال باید گفت که با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتریاین فرصت فراهم می‌شود تا توانایی و پیشرفت‌هایی در این زمینه کسب کنید. همچنین در ادامه به موضوع رشته مورد نظر بپردازید و اشتیاق و علاقه خود را بیان کنید. علاوه بر این از قبل در مورد گروه و دپارتمان رشته تحصیلی خود تحقیق کنید تا بتوانید به نقاط قوت آنها اشاره کنید و علاقه خود را برای کار کردن و به عضویت در آمدن در آنها بیان کنید.

 • چرا خود را فرد مناسبی برای تحصیل در این رشته می‌دانید ؟

این سوال به شکل‌های مختلف دیگری نظیر “برتری شما نسبت به سایر متقاضیان چیست” و”چرا شما کاندید مناسب برای این رشته  هستید”؛ بیان  می‌شود. برای پاسخ به این سوال بایستی از الزامات  نیازمندی‌های این رشته آگاهی و به توانایی‌های خود ربط بدهید. در ضمن به عنوان کردن و پررنگ کردن سوابق علمی و تحصیلی خود بپردازید .

 

 • چرا این دانشگاه را برا ی تحصیل انتخاب نموده‌اید؟

این سوال می‌تواند اینگونه نیز مطرح شود که “در مورد دانشگاه ما چه می‌دانید”، که بایداطلاعاتی که در مورد این دانشگاه دارید را بیان کنید و اینکه کدام یک از فاکتورها شما راعلاقه‌مند به تحصیل در آن کرده است بپردازید. اطلاعاتی نظیر اعتبار دپارتمان موردنظر شما، اعضا هیئت علمی، سطح علمی دانشگاه، امکانات ویژه و هر دلیلی که با بودن در این دانشگاه شما به اهداف خود نزدیک می‍‌‌‌شوید.

 

 • هدف شما بعد از پایان تحصیلات چیست ؟

در مورد اهداف شغلی و حرف‌های خود صحبت کنید و اینکه این رشته‌ای که برای آن اپلای کردید برای رسیدن شما به آن اهداف  ضروری است و کمک بسیاری به شما خواهد کرد. از دادن جواب‌هایی مانند هنوز نمیدانم و یا جواب‌های  بسیار بلند پروازانه  و اغرا ق‌آمیز پرهیز کنید.

 • در 10 سال آینده خود را در چه جایگاهی می‌بینید ؟
 • سطح دانشگاهی که در آن دوره قبلی تحصیلی خود را انجام داده‌اید چگونه است؟
 • در مورد موضوع پایان نامه خود صحبت کنید.
 • در مورد تجربه‌های هنری خود توضیحاتی دهید.
 • در چه مجلاتی مقالات خود را به چاپ رسانده‌اید؟
 • در دوره لیسانس از چه درس‌هایی بیشتر خوشتان می‌آمد ؟
 • فکر می‌کنید چه دستاوردی برای این موسسه خواهید داشت ؟
 • آیا برای دانشگاه دیگری نیز اپلای کرده‌اید و اگر جواب مثبت است، در صورت پذیرش از هر دو دانشگاه، کدام یک را انتخاب می‌کنید ؟
 • در حال حاضر شغل شما چیست؟
 • چقدر احتمال می‌دهید که در صورت کسب پذیرش بتوانید ویزا دریافت کنید.

حتما مثبت صحبت کنید و عنوان کنید که با مشورت با وکیل مهاجرت متوجه شدید که به دلیل رزومه خوب تحصیلی، شرایط سنی، تمکن مالی مناسب و سابقه خوب سفرهای پیشین شانس دریافت ویزاتون بالا خواهد بود. آگاهی از این موضوع توسط فرد مصاحبه‌کننده شانس دریافت پذیرش شما را بسیار افزایش خواهد داد.

 

در پایان باید اشاره کنیم که همیشه این طور نیست که آ نها فقط از شما اطلاعات مشخصی را بخواهند، بلکه ممکن است باتوجه به جواب‌های شما، رشته، پیش زمینه تحصیلی و دانشگاه سوالاتی را مطرح کنند که این سوالات می‌تواند مسیر مصاحبه را عوض کند. بنابراین در مصاحبه خود، دقت کافی را داشته باشید.

 

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!