ویزا کار (work permit)

مهاجرت از طریق ویزا کار، یکی از روش های مهاجرتی به شمار می‌رود زیرا علاوه بر اینکه هزینه خاصی را در پی ندارد، بلکه درآمد نیز خواهد داشت.

کشور کانادا پذیرای متخصصان خارجی و کارگران حرفه ای برای تقویت و رشد نیروی کار و اقتصاد کشور خود می‌باشد. بنابراین به کارگران خارجی دارای پیشنهاد شغلی از کارفرما کانادایی با بررسی شرایط فرد و تاثیر نیروی کار خارجی بر بازار ار کانادا که به آن LMIA گفته می‌شود ویزا کار داده خواهد شد. به طور معمول مجوز کار توسط اداره مهاجرت کانادا در صورت صدور مجوز ثبت LMIA  توسط سازمان ESDC کانادا صادر می‌شود که نشان می‌دهد استخدام فرد خارجی تاثیر منفی بر نیروهای کار کانادا ندارد

ویزای کار
ویزای کار - شهروندی کانادا

اخذ ویزای کار کانادا، از طریق گرفتن پیشنهاد شغلی از کارفرما کانادایی امکانپذیر است. بعد از گرفتن پیشنهاد کار، فرد متقاضی باید پروسه گرفتن اجازه کار در کانادا یا work permit  و اخذ ویزای کار را طی کند. ویزا کاری ماهیتاً موقتی می‌باشد اما از داخل کانادا قابل تمدید است.

پیش نیاز لازم به منظور دریافت مجوز کار و همچنین اخذ ویزای کار کانادا برای  افراد خارج از کانادا یک پیشنهاد شغلی (Job Offer) از طرف کارفرمای کانادایی می‌باشد. پس از انجام و بستن قرارداد کاری و دریافت LMIA  توسط کارفرما، فرد این امکان را داشته تا با تاییدیه LMIA  و پیشنهاد شغلی از طرف اداره مهاجرت کانادا درخواست ویزای کار نماید.

ویزا کار کانادا به افرادی دیگری نظیر همسر دانشجویان بین‌المللی نیز داده می‌شود. همسر فرد دانشجو امکان دریافت ویزا کار باز (Open Work Permit) خواهد داشت که شانس بسیار خوبی برای کار در کانادا و کسب امتیاز سابقه کار کانادایی و افزایش شانس دریافت اقامت از طریق نیروی کار متخصص را در پی خواهد داشت.

چگونه می‌توان در کانادا کار پیدا کرد؟

یکی از روش های پیدا کردن کار در کانادا از طریق سایت­‌ها و موسسات کاریابی می‌باشد که در معرفی فرد و رزومه کاری او به کارفرمایان بسیار موثر هستند. متقاضی می‌تواند از طریق شناسایی کارفرمایان در سایت­های کاریابی و ارسال رزومه به طور مستقیم برای شرکت‌های زیادی درخواست بفرستد اما بدون داشتن مدرک تحصیلی کانادایی و سابقه کار در کانادا شاید زمان پیدا کردن کار طولانی شود.

با این وجود تسلط به زبان انگلیسی و فرانسه شانس جویندگان کار را بسیار افزایش می‌دهد.