تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

سازمان خدمات مهاجرت به کانادا جهاندیده (Jahandideh Immigration Services Inc) شرکتی کانادایی ثبت شده طبق مقررات دولت فدرال کانادا می‌باشد


تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

سالانه بیش از 200 هزار دانشجوی بین المللی با هدف تحصیل در دانشگاه‌های کانادا و مراکز آموزش عالی این کشور مشغول به تحصیل می‌شوند سطح بالای کیفیت آموزشی، ارزشمند بودن مدارک تحصیلی و معقول بودن هزینه‌ها، و همچنین امکان بسیار بالای دریافت اقامت دایم کشور کانادار ا به یکی از بهترین کشورها برای تحصیل به خصوص برای دانشجویان ایران تبدیل نموده است.

دانشگاه‌های کانادا

یکی دیگر از مهمترین دلایل تحصیل در کانادا امکان دریافت ویزا کار برای همسر دانشجو به صورت تمام وقت می‌باشد که این شانس را به افراد می‌دهد تا پس از کسب تجربه کار کانادایی برای دریافت اقامت دایم کانادا اقدام نمایند.

دانشجویان دانشگاهای کانادا با تحصیل در محیطی با ملیت‌های مختلف، فرصت بسیار ارزشمندی برای کسب تجربه آموزش و تحصیل در یک فضای بین‌المللی و آمادگی جهت کار در محیط بین‌المللی را خواهند داشت.
پس از اخذ مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی در ایران شما می‌توانید بطور مستقیم در دانشگاه‌های کانادا شده و تحصیل خود را شروع نمایید. برای تحصیل در کشور کانادا در تمامی مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری شما نیاز به مدرک زبان آیلتس ( IELTS)، تافل (TOFEL) یا معادل آن ها نیاز خواهید داشت. امکان دریافت پذیرش بدون مدرک زبان نیز در شرایطی امکان‌پذیر است که در این صورت و پیش از آغاز دوره‌ تحصیلی فرد دانشجو می‌بایست دوره‌ زبان را بگذراند و پس از اتمام آن به ادامه تحصیل بپردا زد. لازم به ذکر است دانشجویانی که بدون مدرک زبان پذیرش می‌گیرند شانس کمتری جهت دریافت ویزا تحصیلی نسبت به افراد دارای مدرک زبان دارند.
اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی و همچنین دریافت ویزا تحصیلی مستلزم آگاهی از نکات ریز و حساسی می‌باشد که چنانچه رعایت نگردد شانس دریافت پذیرش و ویزا کاهش پیدا می‌کند.

گرفتن پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ساده‌تر از مقطع کارشناسی است و بسیاری از دانشگاه‌های کانادا به جذب دانشجویان بین‌المللی در مقاطع فوق لیسانس و بالاتر می‌پردازند. چنانچه اگر رزومه‌ شما قوی باشد و از ویژگی‌هایی مانند ارائه مقاله، معدل بالا، مدرک زبان با نمره‌ خوب و سایر افتخارات علمی دیگر برخوردار باشید، کار شما برای دریافت پذیرش تحصیلی بسیار ساده‌تر خواهد بود.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا حدودا 1 تا 2 سال طول می‌کشد که به صورت آموزشی (Course based) و یا تحقیقی (Research-based) می‌باشد. در دورهای آموزشی دانشجو با شرکت در کلاس و دوره‌های آموزشی موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس می‌شود در حالی که در دوره‌های تحقیق فرد دانشجو موظف است در زمینه یک موضوع تحقیق خاص با تایید استاد راهنما بررسی و پژوهش انجام دهد و پایان نامه بنویسد. بضعی از این دوره‌ها هم در مقطع فوق لیسانس ترکیبی از این دو دوره می‌باشد.

شهریه دانشگاه‌های کانادا در مقاطع مختلف

هزینه تحصیل در کانادا بستگی به عوامل مختلفی مانند مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، شهر و استان محل تحصیل و همچنین نوع موسسه آموزشی دارد. کانادا دارای موسسات آموزشی دولتی و خصوصی می‌باشد، که هزینه تحصیل در موسسات خصوصی معمولا بالاتر می‌باشد.

همچنین شهریه دانشجویان بین‌المللی با دانشجویان دارای اقامت کانادا متفاوت می‌باشد. به طور کلی کشور کانادا به نسبت کشور های هم سطح خود مانند آمریکا، انگلیس کشور مقرون به صرفه‌ای است و همچنین امکان دریافت اقامت پس از تحصیل بسیار راحت‌تر از کشورهای دیگر می‌باشد.

مقطع تحصیلی مبلغ شهریه
کاردانی و کارشناسی ۱۸۰۰ – ۲۰۰۰ هزار دلار در سال
کارشناسی ارشد ۲۵۰۰ – ۱۸۰۰۰ هزار دلار در سال
دکترا ۲۵۰۰ – ۱9۰۰۰ هزار دلار در سال

چنانچه قصد تحصیل در کانادا را دارید، اولین قدم تکمیل فرم ارزیابی تحصیلی خواهد بود. پس از دریافت ما فرم شما را بررسی کرده و پاسخ ارزیابی از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌کنیم. در صورتی که پاسخ مثبت باشد و امکان دریافت پذیرش و ویزا تحصیلی وجود داشه باشد با شما تماس خواهم گرفت.

بورسیه‌های تحصیلی کانادا

بورسیه  تحصیلی یا scholarship که به دانشجویان بین المللی در کانادا اعطا می‌شوند یکی از منابع  تأمین هزینه تحصیل درکانادا است. دانشگاههای کانادا دارای دو منبع اصلی برای اعطا بورسیه و کمک هزینه تحصیلی می‌باشند. منبع اول خود دانشگاه می‌باشد که با بودجه تخصصی خود به دانشجویان واجد شرایط بورسیه پرداخت می‌کند و منبع دوم از طریق مراکز بیرونی نظیر شرکت ها و موسسات تحقیقی، سازما نهای خیریه و مراکز غیرانتفاعی می‌باشد.

شرایط و معیارهای دریافت بورسیه‌های تحصیلی درکانادا، از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. بنابراین باید شرایط دریافت این بورسیه‌ها یا جوایز دانشجویی (student awards) را در هر دانشگاه به طور جداگانه بررسی نمود. اما به طور کلی می‌توان گفت اکثر بورسیه‌های تحصیلی در کانادا بر پایه شایستگی (Merit-based) هستند و مبنای این شایستگی معمولاً معدل تحصیلی، نمره زبان و داشتن مقالات علمی و پژوهشی می‌باشد.

یکی از بهترین راه‌های دریافت بورسیه تحصیلی این است که ابتدا با اخذ پذیرش تحصیلی شروع به تحصیل نمایید و پس از یک یا دو ترم تحصیلی با کسب نمرات مناسب و برقراری روابط علمی با اساتید، از دانشگاه محل تحصیل و یا اساتید دارای فاند تحصیلی (Fund) بورسیه اخذ نمود

انواع بورسیه تحصیلی:

 

بیشتر بخوانید
شرایط دریافت جاب‌آفر

کمک هزینه تدریس به دستیار تدریس یا  (Teaching Assistantship) TA

دستیار تدریس معمولاً از طرف دانشگاه و یا استاد برای انجام کلاس های حل تمرین و کمک به دانشجویان انتخاب و در قبال انجام این کار کمک هزینه دریافت می دارد.

بورسیه پروژه های تحقیقاتی ( Research Assistantship) RA

دستیار تحقیق در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی که توسط استاد، دانشگاه و یا سازمان های تحقیقاتی انجام می شود همکاری و کمک هزینه دریافت می دارد.

بورسیه برای مقاطع فوق لیسانس تحقیقاتی و دکترا

بیشترین بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا و فوق لیسانس های تحقیقاتی در دسترس می باشد. بسیاری از دانشجویان این مقاطع قبل از ورود به دانشگاه با ارتباط با استاد راهنمای خود و تأیید ایشان می توانند فاند دریافت نمایند. معمولا این فاندها توسط دانشگاه و یا مراکز تحقیقاتی جهت انجام پروژه های تحقیقاتی در اختیار اساتید قرار داده می شود و اساتید نیز با توجه به نوع و زمان پروژه و بودجه تحقیقاتی به دانشجویان خود تخصیص می دهند.

برای اطلاعات بیشتر با سازمان مهاجرتی جهاندیده با مدیریت  آقای مرتضی رفیع جهاندیده فارغ التحصیل رشته حقوق مهاجرت به کانادا و عضو رسمی سازمان سیاست گذاری و نظارت بر مشاورین مهاجرت کانادا (ICCRC) با شماره عضویت R534119 تماس گرفته و با مشاوران ما گفتگو فرمایید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!